ASK

ASK;

Her yaratılanın kendisine göre aşkı anlayışı ve yaşayışı vardır.Bu sebeple ASK'ı tarif etmek her yaratılanın diliyle ve anlayışıyla olacağından birbirlerini tutmaları mümkün değildir. Belki benzer yanları olabilir ama asla birbirlerinin aynısı olması mümkün değildir. Bu sebeple ASK’ın tarifi yaratılan adedince denilebilir.

Bazı yaratıkların beğenme, hoşlanma, arzu etme gibi duygularını ASK olarak tanımlamaları, kendilerinin durdukları daire ve makamda, kendi lisanlarınca ASK tır. Bizim kalkıp onların bu hallerini ASK olarak kabul etmememiz, bence ASK a yapılacak en büyük hakaret olur. Çünkü ASK bütün duyguların çıkış noktası membaıdır.

Örneğin yaratılanların Allah’a olan ASK’larıyla, başka yaratıklara olan ASK ları aynı olması mümkün değildir. ALLAH a olan ASK en yüce bir duygudur. Bu yücelik dahi yaratıkların ALLAH a olan duygularıyla ölçülebilinir. Bu yüce ASK dahi yaratıkların bakışı, anlayışı,kavrayışı,inanışı ile şekillenir. Bu sebeple bir kudsi hadis i Serifte Yüce ALLAH "Ben kulumun zannı üzereyim" buyurmuştur. O’nun peygamberi Muhammed-i Mustafa sav "ALLAH ın size olan sevgisini öğrenmek istiyorsanız, sizin ALLAH a olan sevginize bakın" buyurmuştur.

Eğer bu noktayı ASK ın başlangıç noktası kabul edersek, ki öyle olması gerekir, ASK’ın en yücesi, kıymetlisi,derinliğinin, yüksekliğinin ve genişliğinin sonu olmayan haliyle olanı ALLAH a dır.

Bir yaratılanın ALLAH ı sevmesi O na ASK haliyle bağlanması diğer yaratıkları sevmemesi anlamına gelmemelidir. Böyle anlaşılmamalıdır.ALLAH a aşık olan çok rahat başka yaratılanları sevebilir, beğenebilir. Hatta ALLAH a aşıksa sevmesi, beğenmesi gerekmektedir. Yaratanı sev O nun yarttıklarını sevme beğenme bu mümkün değildir.

ASK'LA KALIN, YOLUNUZ ASK OLSUN, MENZİLİNİZ ASK OLSUN, YOLDASINIZ ASK OLSUN. İÇİNİZ DISINIZ ASK OLSUN.
İNSAALLAH FIRSAT BULDUKÇA DEVAM EDERİM.

Aşk, sevdiğin için çaba sarf etmek, gözyaşı dökmek çile çekmektir,
Aşk, derinliktir, tabanı belli olmayan,
Aşk yüksekliktir, tavanı belli olmayan,
Aşk, genişliktir, kıyısı belli olmayan,
Aşk, cefa ister, hem de bitmeyen,
Aşk, aşkının uğruna her şeyini kaybetmektir,
Aşk, her şeyini elinin tersiyle itmektir,
Aşk, hiçbir şeyini gözünün görmemesidir,
Aşk, sevgilinin önünde hiç olmaktır,
Aşk, sevgilinin önünde isteksiz durmaktır,
Aşk, sevgilinin rengine boyanmaktır.
Aşk, sevgili olmaktır O olmaktır.
Aşk, gece gündüz aşk masalları okumakla elde edilmez,
Aşk, yaşanır,
Aşk, içilir su gibi,
Aşk, hissedilir güneş gibi,
Aşk, anlatılması zor olan bambaşka şeydir.

Mustafa ÖZBAG