AŞK

AŞK;

Her yaratılanın kendisine göre aşkı anlayışı ve yaşayışı vardır.Bu sebeple AŞK'ı tarif etmek her yaratılanın diliyle ve anlayışıyla olacağından birbirlerini tutmaları mümkün değildir. Belki benzer yanları olabilir ama asla birbirlerinin aynısı olması mümkün değildir. Bu sebeple AŞK’ın tarifi yaratılan adedince denilebilir.

Bazı yaratıkların beğenme, hoşlanma, arzu etme gibi duygularını AŞK olarak tanımlamaları, kendilerinin durdukları daire ve makamda, kendi lisanlarınca AŞK tır. Bizim kalkıp onların bu hallerini AŞK olarak kabul etmememiz, bence AŞK a yapılacak en büyük hakaret olur. Çünkü AŞK bütün duyguların çıkış noktası membaıdır.

Örneğin yaratılanların Allah’a olan AŞK’larıyla, başka yaratıklara olan AŞK ları aynı olması mümkün değildir. ALLAH a olan AŞK en yüce bir duygudur. Bu yücelik dahi yaratıkların ALLAH a olan duygularıyla ölçülebilinir. Bu yüce AŞK dahi yaratıkların bakışı, anlayışı,kavrayışı,inanışı ile şekillenir. Bu sebeple bir kudsi hadis i Şerifte Yüce ALLAH "Ben kulumun zannı üzereyim" buyurmuştur. O’nun peygamberi Muhammed-i Mustafa sav "ALLAH ın size olan sevgisini öğrenmek istiyorsanız, sizin ALLAH a olan sevginize bakın" buyurmuştur.

Eğer bu noktayı AŞK ın başlangıç noktası kabul edersek, ki öyle olması gerekir, AŞK’ın en yücesi, kıymetlisi,derinliğinin, yüksekliğinin ve genişliğinin sonu olmayan haliyle olanı ALLAH a dır.

Bir yaratılanın ALLAH ı sevmesi O na AŞK haliyle bağlanması diğer yaratıkları sevmemesi anlamına gelmemelidir. Böyle anlaşılmamalıdır.ALLAH a aşık olan çok rahat başka yaratılanları sevebilir, beğenebilir. Hatta ALLAH a aşıksa sevmesi, beğenmesi gerekmektedir. Yaratanı sev O nun yarttıklarını sevme beğenme bu mümkün değildir.

AŞK'LA KALIN, YOLUNUZ AŞK OLSUN, MENZİLİNİZ AŞK OLSUN, YOLDAŞINIZ AŞK OLSUN. İÇİNİZ DIŞINIZ AŞK OLSUN.
İNŞAALLAH FIRSAT BULDUKÇA DEVAM EDERİM.

Aşk, sevdiğin için çaba sarf etmek, gözyaşı dökmek çile çekmektir,
Aşk, derinliktir, tabanı belli olmayan,
Aşk yüksekliktir, tavanı belli olmayan,
Aşk, genişliktir, kıyısı belli olmayan,
Aşk, cefa ister, hem de bitmeyen,
Aşk, aşkının uğruna her şeyini kaybetmektir,
Aşk, her şeyini elinin tersiyle itmektir,
Aşk, hiçbir şeyini gözünün görmemesidir,
Aşk, sevgilinin önünde hiç olmaktır,
Aşk, sevgilinin önünde isteksiz durmaktır,
Aşk, sevgilinin rengine boyanmaktır.
Aşk, sevgili olmaktır O olmaktır.
Aşk, gece gündüz aşk masalları okumakla elde edilmez,
Aşk, yaşanır,
Aşk, içilir su gibi,
Aşk, hissedilir güneş gibi,
Aşk, anlatılması zor olan bambaşka şeydir.

Mustafa ÖZBAĞ