Aşkın Tarifi

Selamün Aleyküm,

Her yaratılanın kendisine göre aşkı anlayışı ve yaşayışı vardır.Bu sebeple ASK ı tarif etmek her yaratılanın diliyle ve anlayışıyla olacağından birbirlerini tutmaları mümkün değildir.Belki benzer yanları olabilir ama asla birbirlerinin aynısı olması mümkün değildir.Bu sebeple ASK ın tarifi yaratılan adedince denilebilir.
   
Bazı yaratıkların beğenme, hoşlanma, arzu etme gibi duygularını ASK olarak tanımlamaları, kendilerinin durdukları daire ve makamda, kendi lisanlarınca ASK tır.Bizim kalkıp onların bu hallerini ASK olarak kabul etmememiz, bence ASK a yapılacak en büyük hakaret olur. Çünkü ASK bütün duyguların çıkış noktası membaıdır.

Örneğin yaratılanların Allah a olan ASK larıyla, başka yaratıklara olan ASK ları aynı olması mümkün değildir. ALLAH a olan ASK  en yüce bir duygudur. Bu yücelik dahi yaratıkların ALLAH a olan duygularıyla ölçülebilinir. Bu yüce ASK dahi yaratıkların bakışı, anlayışı, kavrayışı, inanışı ile şekillenir. Bu sebeple bir Kutsi hadis i Serifte Yüce ALLAH "Ben kulumun zannı üzereyim" buyurmuştur. O nun peygamberi Muhammed-i Mustafa sav "ALLAH ın size olan sevgisini öğrenmek istiyorsanız, sizin ALLAH a olan sevginize bakın" buyurmuştur.

Eğer bu noktayı ASK ın başlangıç noktası kabul edersek, ki öyle olması gerekir, ASK ın en yücesi, kıymetlisi,derinliğinin,yüksekliğinin ve genişliğinin sonu olmayan haliyle olanı ALLAH a dır.
  
Bir yaratılanın ALLAH ı sevmesi O na ASK haliyle bağlanması diğer yaratıkları sevmemesi anlamına gelmemelidir. Böyle anlaşılmamalıdır. ALLAH a aşık olan çok rahat başka yaratılanları sevebilir, beğenebilir. Hatta ALLAH a aşık sa sevmesi, beğenmesi gerekmektedir. Yaratanı sev O nun yarattıklarını sevme beğenme bu mümkün değildir.

BU KONUDA İNSAALLAH DAHA ETRAFLI YAZMA ZAMIM OLURDA YAZARIM.
ASK LA KALIN, YOLUNUZ ASK OLSUN, MENZİLİNİZ ASK OLSUN,YOLDASINIZ ASK OLSUN.İÇİNİZ DISINIZ ASK OLSUN.

Mustafa Özbağ